Girionių g. 29, LT-45488 Kaunas Tel.: (8 ~ 37) 30 22 87 ir +37060402686
I-V 8:00 - 19:00 VI-VII NEDIRBAME

Quantiferon TB GOLD PLUS testas keičia rentgeno tyrimą

Įsidarbinant reikalinga plaučių rentgenograma, įrodanti, jog nesergate tuberkulioze ir galite dirbti ugdymo, maitinimo ar kitose įstaigose? Baimina retgeno tyrimas? išeitis yra – QUANTIFERON TB GOLD PLUS tyrimas, kurio metu kraujas paimamas iš paciento venos, todėl yra visiškai saugus ir neturi šalutinio poveikio. Rentgeno tyrimą keičia nesudėtingai atliekams kraujo tyrimas, kurio kaina TIK 40 eurų!

Statistikos nepaneigsi – net trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkulioze. Vieni jų tai žino, kiti – ne. Deja, Lietuva patenka į sąrašą šalių, kurios laikomos tuberkuliozės židiniu. Faktai apie šią ligą siunčia rimtus signalus, kurių nevalia ignoruoti – skaičiuojama, kad vienas sergantysis tuberkulioze, nė pats to nežinodamas, gali apkrėsti net dvidešimt penkis žmones, o didžiausią riziką susirgti šia liga turi būtent vaikai.

Laiku diagnozavus ligą, liūdnų pasekmių galima išvengti, tačiau didelė problema yra ta, kad sergantieji tuberkulioze nejaučia jokių simptomų. Tai vadinama latentine tuberkulioze. Itin svarbu nepavėluoti ją aptikti – tai efektyviausias būdas užkirsti kelią aktyvios tuberkuliozės formos progresavimui.

Atsižvelgiant į valstybės nustatytą skiepijimų kalendorių, kūdikiai mūsų šalyje BCG vakcina nuo tuberkuliozės skiepijami dar gimdymo namuose ar ligoninėje. Skiepijant naujagimiui suformuojamas imunitetas prieš tuberkuliozės sukelėją. Tačiau svarbus faktas – paskiepijus naujagimį nuo tuberkuliozės, ilgalaikis imunitetas nesusidaro.

110 metų senumo testas

Norint diagnozuoti tuberkuliozę, turi būti atliekamas tyrimas. Bet ar žinojote, kad siekiant įsitikiti, ar vaikas neserga tuberkulioze, jam skiriamas MANTU testas, kuris savo esme yra net 110 metų senumo?

Šio testo atlikimo metu į poodinį sluoksnį suleidžiamas tam tikras kiekis nukenksmintų mikrobakterijų baltymų. Po šios procedūros paliekama laiko reakcijai pasireikšti. Atvykus pakartotiniam vizitui pas gydytoją, jis įvertina paraudimą bei gumbelį.

Remiantis mokslinio tyrimo* rezultatais, MANTU testas nebūtinai tiksliai rodo atsakymus. Net 41% MANTU testo rezultatų yra klaidingi. Pastarojo testo vertinimą komplikuoja tai, kad BCG vakcina, kuria skiepijami visi mūsų šalyje gimstantys vaikai, dažnai iškreipia rezultatą sukeldama klaidingai teigiamą reakciją. Tai reiškia, kad atlikus MANTU testą skiepytiems žmonėms, paaiškėjęs teigiamas rezultatas nebūtinai yra patikimas.

Yra kur kas patikimesnis būdas

Visiems BCG vakcinuotiems žmonėms Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) latentinės tuberkuliozės diagnostikai rekomenduoja taikyti QUANTIFERON – TB GOLD PLUS® tyrimą, kurio rezultatams tuberkuliozės BCG vakcina neturi įtakos. Remiantis mokslinio tyrimo* rezultatais, vos 2% šio testo rezultatų gali būti klaidingi.

QUANTIFERON – TB GOLD PLUS tyrimas tuberkuliozei diagnozuoti yra kur kas naujesnis ir pažangesnis metodas ligai nustatyti. Šio testo rezultatai paaiškėja vos per kelias dienas, nereikia pakartotinai lankytis pas gydytoją, jis yra saugus, be šalutinio poveikio, ir, kaip minėta, rekomenduojamas PSO.

Beje, šį testą rekomenduojama atlikti vaikams ir suaugusiems. Dirbantiems priešmokyklinio, mokyklinio ugdymo, sveikatos priežiūros ar maitinimo įstaigose, šis testas – tinkamas pasirinkimas vietoje rentgeno tyrimo. Kaip žinoma, atliekant rentgeno tyrimą, žmogus gauna tam tikrą spinduliuotę, tuo tarpu QUANTIFERON tyrimo metu kraujas paimamas iš paciento venos, todėl yra visiškai saugus ir neturi šalutinio poveikio.

QUANTIFERON – TB GOLD PLUS testo vaikams ir suaugusiems kaina – 40 Eur.

*Day, C.L. et al. (2011) Funcional capacity of Mycobacterium tuberculosis – specific T cell responses in humans is associ-ated with mycobacterial load. J.Immunol, 187, 2222.